منو

Loading
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.hospital1kh-is-157.jpglink
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.shabakh1kh-is-157.jpglink

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

ادامه مطلب ...

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستانشعار سال 1394

ادامه مطلب ...

«
»
 1. 0
 2. 1

اخبار

(( قلیان ، سمی برای سلامت خانواده))

gheylon.jpg

(( قلیان ، سمی برای سلامت خانواده))

هر وعده مصرف قلیان به اندازه ۵۰ تا ۱۰۰ بار مصرف سیگار می تواند به فرد آسیب برساند.

 

یکی از باورهای غلطی که درباره قلیان وجود دارد، در مورد تنباکوهای معطر استفاده شده در قلیان است که عده ای آن را کم ضرر و بی ضرر می دانند درحالی که باید توجه داشته باشیم که این تنباکوها به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در ترکیب آنها، اگر بیشتر از تنباکوهای سنتی ضرر نداشته باشند، کم ضرر تر نیستند بسیاری از مرم از این موارد آگاهی ندارند و با ناگاهی خود همچنان قلیان را به جمع خانوادگی خود می برند.باورهای غلط در مورد مخزن آب قلیان هم وجود دارد و عده ای بر این باورند که این آب دود حاصل از قلیان را تصفیه می کند در حالی که این آب هیچ نقشی در تصفیه دود ندارد و تنها آن را خنک می کند.

هر وعده مصرف قلیان ۵۰ تا ۱۰۰ برابر سیگار به افراد آسیب می زند و متاسفانه باورهای غلط در مورد آن موجب شده تا خانواده ها نسبت به آن بی تفاوت باشند.دود دست دوم نیز نه همان اندازه برای اطرافیان زیان آور است و به آنهایی که از دخانیات استفاده نمی کنند و فقط در آن فضا قرار گرفته اند آسیب می زند.

دود و دوده حاصل از مصرف دخانیات روی دیوار و زمین محل استعمال می نشیند و این دود دست سوم به خصوص برای کودکانی که نوپا هستند و مدام دست به زمین و دیوار می گیرند مضر است. زیرا مواد مضر از طریق پوست به بدن افراد منتقل می شوند.

بنزن ماده شناسایی شده در تنباکوی معطر و عامل اصلی سرطان در بین جوانان

بنزن یکی از ترکیبات شناسایی شده در تنباکوهای معطر  و از عوامل اصلی سرطان خون در بین جوانان می باشد.

با تاکید بر شعار امسال "قلیان سمی برای سلامت خانواده": مواد دخانی باعث مرگ تدریجی افراد می شود و 90 درصد سرطان ریه در مردان و 80 درصد سرطان در بین زنان ناشی از مصرف دخانیات است.

استفاده از تنباکوهای معطر و معسل حاوی 70 تا 80 درصد مواد افزودنی و اسانس و ترکیبات شیمیایی پیچیده می باشد و در بررسی های انجام شده بر روی تنباکوهای معطر، مقادیر زیادی از بنزن شناسایی شده است که عامل شناخته شده در سرطان خون می باشد و بعد از سه سال می تواند باعث بروز سرطان شود.

متاسفانه استفاده خانوادگی و گروهی از قلیان به عنوان یک وسیله برای گذراندن اوقات فراغت رو به گسترش است و  این یکی از مهمترین عوامل شیوع مصرف قلیان در جامعه می باشد.

بررسی ها و مطالعات مختلف نشان می دهد مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان در بین دختران و پسران زیر 18 سال رشد بالایی داشته و نیاز به برنامه ریزی همه جانبه دارد.

باید از درج هرگونه پیام اغوا کننده بر روی محصولات دخانی که ایجاد تصور ذهنی غلط نسبت به کم خطر بودن محصولات دخانی به خصوص تنباکوهای معطر با طعم بوی میوه جات می کند جلوگیری به عمل آید.

تماس و مواجهه با دود دست دوم قلیان و نشستن در کنار جمع قلیان کش ها برای اطرافیان و خصوصا کودکان بسیار خطرناک و آسیب رسان است.

رسوب بقایای قلیان بر روی فرش و دیوارهای محل مصرف قلیان، موجب انتقال سموم سرطان زا به کودکان از طریق تماس پوستی که جذب بالایی دارد می شود.

در حال حاضر به طور جدی مراکزی که مجوز عرضه قلیان ندارند در حال شناسایی می باشند و عرضه مواد دخانی مطابق قوانین و مقررات در مراکزی مانند کافی شاپ ها و رستوران ها ممنوع می باشد و با متخلفان، توسط بازرسان بهداشت محیط، اداره اماکن و تعزیرات برخورد قانونی خواهد شد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 103

سایت جدید دفن بهداشتی زباله های شهر برازجان 30درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

سایت جدید دفن بهداشتی زباله های شهر برازجان 30درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

شهردار شهر برازجان ، گفت: شهرستان دشستان اولین شهردر استان بوده که به صورت پایلوت و رایگان دفن بهداشتی زباله های عفونی را از یکسال گذشته شروع کرده و تا کنون هم ادامه دارد .

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در نشستی که مسئولین شهر برازجان با فعالین اجتماعی در شبکه بهداشت و درمان دشتستان برگزار نمودند، شهردار شهر برازجان،محمد حسن محمدی افزود: در حال حاضر زباله های عفونی بیمارستان و مراکز خدمات جامع سلامت توسط شبکه بهداشت و کلینیک های خصوصی توسط شهرداری جمع آوری میشود ، سپس توسط دستگاه امحاء زباله بیمارستان 17 شهریور تبدیل به زباله غیرعفونی میشود و بعد طی شرایط خاصی دفن بهداشتی میشود.

وی اظهار داشت :اولین قدم در بحث تفیک زباله ها ،فرهنگ سازی می باشد و ما در شهرستان دشتستان با توزیع پلاستیک های مخصوص و استقرار مخرن های زبله و 5 هزار کتاب  در مدارس های ابتدایی که توسط فعالین اجتماعی حوزه محیط زیست انجام میشود ،اقدااتی را انجام داده ایم و امیدواریم فعالین اجتماعی در این خصوص همکاری بیشتری را با ما داشته باشند.

محمدی گفت: محل جدید دفن زباله شهربرازجان به صورت تخصصی و مکانیزه که تفیک زباله را نیز انجام می دهد از اواسط سال گذشته کار خود را شروع کرده و 30 درصد پروژه انجام شده است و انتظار داریم تا پایان سال 97 این پروژه به پایان برسد و دفن زباله ای شهری به صورت اصولی و تخصصی انجام شود.

شهردار برازجان اظهار داشت : زنده گیری سگهای بی سرپرست در شهر برازجان شروع شده است و در کمپی که در محل باغ شهرداری برازجان ایجاد کرده ایم ،با همکاری شبکه بهداشت و درمان و اداره دامپزشکی و همچنین محیط زیست سعی در عقیم سازی گونه های پرجمعیت را داریم.

رییس محیط زیست شهرستان دشتستان صادق پورسالم ، نیز در این نشست از دغدغه های محیط زیستی فعالین اجتماعی تقدیر کرد و گفت: خوشحالیم که مردم در زمینه محیط زیست مطالبه گر شده اند و از طریق فعالین اجتماعی به بیان مشکلات در این حوزه می پردازندو با  تلاش برای ارتقای سطح کیفی فعالیت‌ها و دسترسی به اهداف مطلوب و بهینه از همه توان و ظرفیت موجود بهره می‌بریم.

پور سالم افزود: در خصوص دفع بهداشتی زباله های عفونی  مشکلاتی داشتیم که با تغییر دستگاه زباله سوز تا حدودی این مشکل از لحاظ تولید گازهای سمی برطرف شده است و انتظار داریم با ایجاد محل جدید دفن زباله شهر برازجان این مشکلات مرتفع شود تا چیزی سلامتی مردم را تهدید نکند.

وی محصور کردن محل دفن زباله شهر وعدم دسترسی دامها و سگهای ولگرد را یکی از اقدامات موثر شهرداری و شبکه بهداشت برشمرد که می تواند به سلامت شهروندان کمک کند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 407

افراد مبتلا به فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون طبیعی در معرض خطر هستند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان:
افراد مبتلا به فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون طبیعی در معرض خطر هستند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی اولین عامل کشنده در سراسر جهان هستند که در سال سبب مرگ 5/17 میلیون نفر یعنی در هر 2 ثانیه یک مرگ می شوند، با اینحال در صورت کاهش عوامل خطر این بیماری ها به مقدار زیادی قابل پیشگیری می باشند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان ، معاون بهداشتی  شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان،محمد حسین دریسی اظهار داشت :شناسایی بیماریهای قلبی و عروقی بخصوص فشارخون بالا در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت یکی از اولویتهای مهم ما در سال جاری خواهد بود و مراقبین سلامت ما تا کنون 6379 فرد مبتلا به فشار خون بالا را شناسایی و تحت مراقبت قرار داده اند.

دریسی  افزود:   عوامل خطر مسئول  80 % مرگ های ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی هستندو بعضی از این عوامل مانند فشارخون بالا،کلسترول خون بالاو مصرف دخانیات قابل تغییر و کنترل و بعضی مانند جنس و سابقه خانوادگی غیر قابل تغییر می باشند..

وی تصریح کرد : طبق بررسی های انجام شده ،فشارخون بالا اولین عامل خطر سکته مغزی و عامل مهم تقریبا" نیمی از بیماری قلبی و سکته مغزی  در شهرستان هستند و افراد مبتلا به فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون طبیعی در معرض خطر هستند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان در خصوص اهمیت این بیماری گفت : فشارخون بالا علائم آشکاری ندارد و معمولا" شناخته نمی شود و راهی برای اطلاع از آن وجود ندارد مگر این که توسط خود فرد یا یک کارمند بهداشتی اندازه گیری شود. و علیرغم این که فشارخون بالا علائمی ندارد، اما می تواند آسیب مهمی به قلب و شریان ها بزند.

دریسی با بیان اینکه بیشترین علت مرگهای شهرستان دشتستان بیماریهای قلبی و عروقی بوده و میزان شیوع فشارخون بالا در افراد 18 سال به بالا سال حدود 27% است، از شهروندان خواست با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت ضمن انجام مراقبتهای اولیه بهداشتی از مقدار فشارخون خود و وجود عوامل خطر و میزان خطر خود مطلع شوند و در صورت داشتن فشارخون بالا توسط کارکنان بهداشتی تحت مراقبت قرار گرفته و بیماری آنها کنترل شود.

وی همچنین اظهار داشت : شناسایی فشارخون بالا آسان و هزینه چندانی ندارد  و معمولا" کنترل این بیماری از طریق تغییر در شیوه زندگی مانند کاهش مصرف نمک و افزایش فعالیت بدنی و یا در صورت لزوم دارو درمانی نیز راحت است.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان کرد: علل رفتاری متعددی در  افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا نقش دارند ،که می توان به مصرف مفرط الکل، مصرف غذاهای چرب و پرنمک و نیز عدم مصرف میوه و سبزیجات به مقدارکافی،  ورزش نکردن و عدم تحرک بدنی کافی، کنترل و مدیریت ناکافی خشم و استرس و هچنین به  مؤلفه های اجتماعی بهداشت و سلامت از جمله میزان درآمد، سطح سواد و نوع مسکن اشاره کرد.

انتها پیام/ س.غ/3030

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 142

امام‌جمعه شهر برازجان: بخش بهداشت و درمان سهم مهمی در سلامت مردم دارد

 • نوشته شده توسط مدیریت سایت
 • زیر مجموعه: اخبار
 • دسته: جدبد
 • بازدید: 489

 

000__c3633a40__468a0314.jpg

امام‌جمعه شهر برازجان گفت: بخش بهداشت و درمان سهم مهمی در سلامت مردم دارد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، حجت‌الاسلام حسن مصلح در دیدار با سرپرست و کارکنان شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان افزود: سلامت و امنیت از دیگر نعمت‌های معنوی است که انسان معمولاً قدر آن را نمی‌داند، این نعمات را می‌توان به آسایش تعبیر کرد، آسایش نعمتی است ناشناخته و مادامی که هست، انسان از آن باخبر نیست؛ اما وقتی نباشد، انسان به‌ضرورت آن پی می‌برد. قدر آسایش را باید دانست و از آن در جهت تعالی بهره برد.
امام‌جمعه شهر برازجان از تلاش‌های بخش بهداشت و درمان که در ارتقای سلامت مردم نقش مهمی داشته تقدیر و تشکر کرد و گفت: تمامی نهادها باید در سلامت مردم سهم داشته باشند و بهداشت و درمان به‌عنوان متولی امر سلامت عملکرد خوبی را تاکنون داشته است و با جدیت در ارائه خدمات به مردم باید تلاش وافری داشته باشند.
وی یکی از دغدغه‌های اصلی خود را بحث دخانیات و قلیان بیان کرد و اظهار داشت: بحث ممنوعیت استفاده از مواد دخانی در اماکن مذهبی و تفریحی و همچنین پارک‌ها باید به‌صورت جدی دنبال شود و مسئولین شهرستان نظارت بیشتری در این مورد باید داشته باشند.
امام‌جمعه شهر برازجان با اشاره به نام‌گذاری شعار سال 97 حمایت از کالای ایرانی و تأکید مقام معظم رهبری بر استفاده و حمایت از کالای ایرانی و همچنین اقتصاد مقاومتی گفت: تمام دستگاه‌ها باید از مجموعه خود شروع کنند و شبکه بهداشت و درمان می‌تواند از داروهای و تجهیزات ایرانی استفاده نمایند و به اقتصاد کشور کمک نمایند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان نیز گفت: ما تمام سعی خود را در ارایه بهتر خدمات به مردم انجام می‌دهیم. ماریا خویش‌دوست از تلاش همکاران شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در طرح سلامت نوروزی تقدیر کرد و افزود: حوزه سلامت فقط 25 درصد از سهم سلامت مردم را بر عهده دارد و باید تمام آحاد مردم در بحث سلامت همکاری نمایند و از امام‌جمعه شهر برازجان که به‌عنوان پدر معنوی شهرستان در اشاعه فرهنگ صحیح سلامت سهم بسزایی داشته و در مناسبت‌های مختلف بهداشتی با مجموعه بهداشت و درمان همکاری صمیمانه داشته است تشکر می‌نماییم.
حوزه سرپرستی و کارکنان شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در اولین روز کاری سال 97، با امام‌جمعه شهر برازجان دیدار کردند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 489

بیش از 2 هزار بازدید در برنامه سلامت نوروزی شهرستان دشتستان انجام‌شده است

 • نوشته شده توسط مدیریت سایت
 • زیر مجموعه: اخبار
 • دسته: جدبد
 • بازدید: 200

 00__f534cb1d__f4e259f3.jpg

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: از آغاز طرح سلامت نوروزی بیش از دو هزار و 142 بازدید از مراکز تهیه و توزیع و اماکن عمومی توسط اکیپ‌های بازرسی در دو نوبت صبح و عصر انجام‌شده است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، مهندس ماریا خویش‌دوست افزود: با توجه به حساسیت موضوع و باهدف حفظ و ارتقای سلامت شهروندان و مسافرین نوروزی در این ایام، بازرسان بهداشت محیط با تجهیزات کامل پرتابل در مرکز حساس مواد غذایی حضور یافته و بیش از یکهزارو 101 موردسنجش پرتابل ازجمله سنجش دوای یخچال و فریزرها، سنجش میزان آلودگی سطوح، سنجش میزان پر اکسید روغن‌های مصرفی و سنجش شوری مواد غذایی انجام داده‌اند.
مسئول واحد بهداشت محیط و حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان نیز با اشاره به اهمیت بهداشت آب در بحث سلامت نوروزی گفت: بیش از یکهزارو 185 مورد کلر سنجی از آب آشامیدنی و 220 نمونه‌برداری میکروبی آب نیز در این مدت انجام‌شده است.
سیده فاطمه حسینی افزود: نظارت ویژه بر سامانه‌های آب‌رسانی شهر و روستا از ابتدای طرح سلامت نوروزی انجام‌شده است.
مسئول واحد بهداشت محیط و حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار داشت: از همه شهروندان و مسافرین عزیز می‌خواهیم که در صورت مشاهده هرگونه تخلف در مراکز تهیه و توزیع و اماکن عمومی به‌عنوان بازرسان افتخاری شبکه بهداشت مراتب را به سامانه کشوری 190 اطلاع‌رسانی نمایند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 200

استقرار 2 پایگاه سلامت نوروزی در شهرستان دشتستان

 • نوشته شده توسط مدیریت سایت
 • زیر مجموعه: اخبار
 • دسته: جدبد
 • بازدید: 201

00__d219f31c__5866afeb.jpg

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از برپایی 2 پایگاه سلامت نوروزی در شهرهای شبانکاره و آبپخش در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، مهندس ماریا خویش‌دوست افزود: به‌منظور ارایه خدمات بهداشتی در ایام تعطیلات نوروزی به شهروندان و مسافران، مراکز خدمات جامع سلامت شبانکاره و آبپخش با همکاری شهرداری اقدام به برپایی ایستگاه سلامت نوروزی در ورودی پارک‌های این شهرها کردند.
وی تصریح کرد: پایگاه سلامت مرکز خدمات جامع سلامت شبانکاره از اول فروردین‌ماه دایر و تا پایان تعطیلات نوروزی جهت ارایه خدمات به مردم از ساعت 7 صبح الی 8 شب فعال می‌باشد.
گفتنی است در این پایگاه‌های سلامت خدمات بهداشتی نظیر تن‌سنجی، فشارخون، آموزش در خصوص استفاده صحیح از آب آشامیدنی سالم و همچنین تغذیه صحیح در زمان مسافرت و پیک سلامت نوروزی توسط مراقبین سلامت به مسافران داده می‌شود و در صورت بیمار بودن مراجعین به مرکز خدمات جامع سلامت شبانکاره و آبپخش ارجاع داده می‌شوند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 201

اجرای گشت مشترک کنترل محصولات آرایشی و بهداشتی در شهر برازجان

 • نوشته شده توسط اسماعیلی
 • زیر مجموعه: اخبار
 • دسته: جدبد
 • بازدید: 587

arayesh.jpg

درگشت مشترکی که با حضور نمایندگانی از واحد نظارت بر مواد غذایی ، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان ، اتاق اصناف و اداره صنعت ،معدن و تجارت شهرستان دشتستان انجام گرفت،از تعدادی فروشگاه عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی سطح شهر برازجان بازدید بعمل آمد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان درگشت مشترکی که با حضور نمایندگانی از واحد نظارت بر مواد غذایی ، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان و اداره صنعت ،معدن و تجارت شهرستان دشتستان انجام گرفت،از تعدادی فروشگاه عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی سطح شهر برازجان بازدید بعمل آمد.

این گشت به منظور کنترل و پایش لوازم آرایشی و بهداشتی ، حفظ سلامت مصرف کننده ،جلوگیری از عرضه محصولات غیر مجاز،و همچنین پیشگیری از قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی انجام گرفته است.

گفتنی است طی این بازرسیها، از 14 مرکزعرضه محصولات آرایشی و بهداشتی بازدید بعمل آمد ،که این مراکز از لحاظ شرایط نگهداری محصولات ، سلامت محصولات و برچسب اصالت و تاریخ تولید و انقضاء آنها مورد بازرسی قرار گرفتند .

این گشتهای مشترک، طبق برنامه زمان بندی شده و با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  ، و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان دشتستان در حال حاضر بصورت ماهیانه توسط بازرسان ادارات مربوطه  انجام میگیرد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 587
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 592

زیر مجموعه ها

آخرین اطلاعیه ها و بخشنامه ها

 • 1
 • 2
قبل بعدي

اطلاعیه

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا

آزمون اقدامات محیطی ،در ک…

04-05-1394 | بازدید :2081

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله ا... ادامه مطلب

اطلاعیه

اموزش پذیرش دانش اموز در هنرستان کاردانش بهیاری

اموزش پذیرش دانش اموز در …

02-04-1394 | بازدید :3094

اموزش پذیرش دانش آموز در هنرستان کاردانش بهیاری ادامه مطلب

اطلاعیه

انتخابات نظام پرستاری

انتخابات نظام پرستاری

24-03-1394 | بازدید :2704

انتخابات نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

 "آگهی استخدام 89 روزه."

"آگهی استخدام 89 ر…

20-03-1394 | بازدید :3562

  آگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

اطلاعیه

اسامی کاندیدای نظام پرستا…

18-03-1394 | بازدید :2325

اسامی کاندیدای نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام پیمانی

18-03-1394 | بازدید :2632

آگهی استخدام پیمانی ادامه مطلب

اطلاعیه

آزمون غیرحضوری دستورالعمل…

26-09-1393 | بازدید :2899

آزمون غیرحضوری دستورالعمل مدیریت اجرایی پسماندهای ... ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام قراردادی 89 …

06-09-1393 | بازدید :2815

دانلود اگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

تماس با ما

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، جهت تماس با شبکه بهداشت می توانید با موارد زير در ارتباط باشيد .

 • ايران -بوشهر - برازجان
 • 3896 771 917 98
 • mailto:abbaspourasghar@yahoo.com
ورود

ورود به حساب کاربر

نام کاربری
رمز عبور *
بخاطر سپاری رمز عبور
مجوز استفاده از قالب عمومی خلیج فارس براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید