منو

Loading
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.hospital1kh-is-157.jpglink
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.shabakh1kh-is-157.jpglink

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

ادامه مطلب ...

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستانشعار سال 1394

ادامه مطلب ...

«
»
 1. 0
 2. 1

بیماری های قلبی- عروقی به عنوان اولین علت مرگ در دنیا، ایران و استان بوشهر محسوب می شوند.

 • نوشته شده توسط بنافی
 • زیر مجموعه: اخبار
 • دسته: جدبد
 • بازدید: 461

nmk.jpg

آخرین یكشنبه ماه سپتامبر میلادی، هر ساله "روز جهانی قلب" نام دارد که امسال مصادف است با 5 مهر ماه 1394.

 

آخرین یكشنبه ماه سپتامبر میلادی، هر ساله "روز جهانی قلب" نام دارد که امسال مصادف است با 5 مهر ماه 1394. البته این نامگذاری ربطی به ولنتاین ندارد، بلكه تنها به سلامت قلب می‌اندیشد. فرقی ندارد شاعر باشید و قلب را مركز عواطف و احساسات بدانید، یا پزشك باشید و به آن به چشم تلمبه‌ای گوشتی بدون احساس ‌بنگرید، آنچه در نگاه همه مشترك است زندگی است.
همه قلب را منشا زندگی می‌دانند و تپش‌های آن را گرامی می‌دارند. تلمبه‌ای عضلانی كه در سینه قرار دارد و بزرگی آن به اندازه مشت انسان است و وزنش كمتر از یك قوطی نوشابه كه روزانه 100 هزار بار می‌تپد و به طور مداوم در حال كار كردن و تلمبه زدن است، اما آنقدر مهم است كه نه تنها یك روز در سال، بلكه باید همه سال به آن اندیشید.
بیماری های قلبی-عروقی به عنوان اولین علت مرگ در دنیا، ایران و استان بوشهر محسوب می شوند. در حال حاضر، این بیماری ها سبب 3/17 میلیون مرگ در سال (در دنیا) که هر سال در حال افزایش نیز هستند و انتظار می رود تا سال 2030، هر ساله 23 میلیون نفر به علت بیماری های قلبی عروقی فوت کنند. در شهرستان دشتستان نیز در سال 1393، بیماری های قلبی عروقی با 7/34 درصد رتبه اول علت مرگ را به خود اختصاص داده اند.
آنچه بسیار مهم‌ است، اطلاعات لازم قبل از بیماری است كه به پیشگیری كمك می‌كند. مردم باید بدانند و آگاه باشند از 25 سالگی به بعد باید به منظور بررسی فاكتورهای مهم، تحت آزمایش خون قرار گیرند. باید بدانند چربی خون بالا چه تبعات ناخوشایندی را در پی دارد. باید آگاه باشند اگر دچار درد قفسه سینه شدند، به راحتی از كنارش نگذرند و به پزشك مراجعه كنند. باید مطلع باشند اگر در فامیلشان سابقه بیماری قلبی وجود دارد، بیشتر در معرض خطر هستند. باید آگاه باشند سیگار كشیدن واقعا خطر مشكلات قلبی را افزایش می‌دهد. باید بدانند رژیم غذایی پرچرب، سلامت قلب و عروق آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد.
. با آگاهی از عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی، می‌توان میزان خطر احتمالی را تا حد امکان کاهش داد.
بصضی عوامل خطر، قابل اصلاح و یا قابل درمان نمیباشند: جنس بیمار، افزایش سن، سابقه خانوادگی، ژنتیک، قومیت و نژاد
عوامل خطر عمده‌ای که قابل کنترل، اصلاح و یا درمان هستند عبارتند از: استرس، کلسترول بالا، فشارخون‌بالا، چاقی و افزایش وزن، عدم فعالیت جسمانی، بیماری دیابت (قند خون)، سیگار (حتی تماس با دود سیگار در افراد غیرسیگاری موجب افزایش میزان بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌گردد).
بیماری قلبی معمولا قابل پیشگیری است. پیروی از روش زندگی سالم، خیلی پیچیده نیست و نیاز به سخت گیری هم ندارد كافی است این عادت ها را وارد زندگی خود كنید و از زندگی سالم تر در آینده لذت ببرید.
سیگار نكشید: اگر سیگار می كشید، آن را كنار بگذارید. مصرف سیگار به هر میزان كه باشد، زیانبار است. كسانی كه در معرض دود سیگار نیز قرار می گیرند، زیان خواهند دید.
ورزش، ورزش، ورزش: پیاده روی ساده ترین و باصرفه ترین ورزش است. ورزش منظم با افزایش جریان خون قلب، تقویت انقباضات عضلانی و افزایش میزان برون ده قلب با صرف نیروی كمتر می تواند به پیشگیری از بیماری قلب كمك كند.
خوب و درست بخورید: یك رژیم غذایی مناسب و دوستدار قلب را انتخاب كنید. خوردن غذاهای سرشار از میوه، سبزی، حبوبات كامل و لبنیات كم چرب می تواند به حفاظت از قلب شما كمك كند.
وزن خود را در حد مناسب حفظ كنید: اضافه وزن می تواند منجر به شرایطی شود كه خطر بیماری های قلبی را در شما زیاد كند؛ مثل بالا رفتن فشارخون، افزایش كلسترول و دیابت.
به طور كلی، مردانی كه دور كمر آنها بیشتر از ۱۲۰ cm و زنانی كه دور كمر آنها بیش از ۱۰۵ cm باشد، اضافه وزن دارند.
به طور مرتب سلامت خود را بررسی كنید: فشارخون و كلسترول بالا می تواند به سیستم قلبی عروقی از جمله قلب صدمه بزند اما بدون آزمایش خون و اندازه گیری فشارخون، نخواهید دانست كلسترول و فشارخون تان بالاست یا نه. غربالگری منظم (آزمایش پیش از ابتلا به بیماری) می تواند شما را از این شرایط آگاه كرده، هشدار اولیه برای مراقبت بیشتر باشد.
به دلیل آمار بالای بیماری های قلبی عروقی در سطح شهرستان،شبکه بهداشت و درمان شهرستان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر "مرکز قلب سالم" را با هدف شناسایی بیماران قلبی عروقی و پیشگیری از این بیماری راه اندازی نموده است. تمامی افراد بالای 30 سال، در این مرکز خدماتی همچون اندازه گیری فشارخون، BMI(شاخص توده بدنی)، چاقی شکمی، انجام آزمایشات و همچنین پیش بینی برآورد خطر ده ساله بیماری های قلبی را به صورت رایگان بهره مند خواهند شد.

                 پس علیرغم تمام پیشرفت ها ، هنوز هم پیشگیری بهتر از درمان است.

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 1500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 1500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اطلاعیه ها و بخشنامه ها

 • 1
 • 2
قبل بعدي

اطلاعیه

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا

آزمون اقدامات محیطی ،در ک…

04-05-1394 | بازدید :2048

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله ا... ادامه مطلب

اطلاعیه

اموزش پذیرش دانش اموز در هنرستان کاردانش بهیاری

اموزش پذیرش دانش اموز در …

02-04-1394 | بازدید :3061

اموزش پذیرش دانش آموز در هنرستان کاردانش بهیاری ادامه مطلب

اطلاعیه

انتخابات نظام پرستاری

انتخابات نظام پرستاری

24-03-1394 | بازدید :2682

انتخابات نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

 "آگهی استخدام 89 روزه."

"آگهی استخدام 89 ر…

20-03-1394 | بازدید :3516

  آگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

اطلاعیه

اسامی کاندیدای نظام پرستا…

18-03-1394 | بازدید :2299

اسامی کاندیدای نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام پیمانی

18-03-1394 | بازدید :2606

آگهی استخدام پیمانی ادامه مطلب

اطلاعیه

آزمون غیرحضوری دستورالعمل…

26-09-1393 | بازدید :2872

آزمون غیرحضوری دستورالعمل مدیریت اجرایی پسماندهای ... ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام قراردادی 89 …

06-09-1393 | بازدید :2773

دانلود اگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

تماس با ما

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، جهت تماس با شبکه بهداشت می توانید با موارد زير در ارتباط باشيد .

 • ايران -بوشهر - برازجان
 • 3896 771 917 98
 • mailto:abbaspourasghar@yahoo.com
ورود

ورود به حساب کاربر

نام کاربری
رمز عبور *
بخاطر سپاری رمز عبور
مجوز استفاده از قالب عمومی خلیج فارس براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید