منو

Loading
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.hospital1kh-is-157.jpglink
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.shabakh1kh-is-157.jpglink

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

ادامه مطلب ...

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستانشعار سال 1394

ادامه مطلب ...

«
»
 1. 0
 2. 1

بیماری های شایع روماتیسمی کودکان

 • نوشته شده توسط اسماعیلی
 • زیر مجموعه: اخبار
 • دسته: جدبد
 • بازدید: 402

romatesm3.jpg

بیش از ۱۰۰ مدل بیماری روماتیسمی وجود دارد که بیشتر آن ها ممکن است در کودکان نیز دیده شود. تب روماتیسمی یا روماتیسم حاد مفصلی یکی از شایع ترین این بیماری هاست که با گلو درد و آنژین چرکی ناشی از میکروب «استرپتوکوک» بروز پیدا می کند.

 

بیش از ۱۰۰ مدل بیماری روماتیسمی وجود دارد که بیشتر آن ها ممکن است در کودکان نیز دیده شود. تب روماتیسمی یا روماتیسم حاد مفصلی یکی از شایع ترین این بیماری هاست که با گلو درد و آنژین چرکی ناشی از میکروب «استرپتوکوک» بروز پیدا می کند. عوارض این بیماری به ویژه مشکلات قلبی در سنین پایین بیشتر گزارش می شود. از این رو درباره این بیماری ها باید اطلاع رسانی بیشتری شود.


   تب روماتیسمی:

تشخیص و درمان به موقع این بیماری به علت درگیر کردن عضله قلب اهمیت ویژه ای دارد. متأسفانه شایع ترین علت بیماری های دریچه ای قلب در کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما همچنان تب روماتیسمی است. این بیماری به دنبال عفونت حلقی ناشی از میکروب «استرپتوکوک» بروز و گاهی لوزه ها را چرکی و عفونی می کند. تشخیص به موقع و درمان مناسب باعث جلوگیری از بروز بیماری و عوارض آن در کودک می شود. سن شیوع بیماری ۵ تا ۱۵ سال است البته ممکن است در مواردی در سنین کمتر یا بیشتر مشاهده شود اما بیشتر مبتلایان در این فاصله سنی به تب روماتیسمی مبتلا می شوند. درمان مناسب تا ۹۰ درصد از بروز مجدد بیماری جلوگیری می کند. درمان آن بسیار ساده است و تجویز پنی سیلین یا پنادر که اثر طولانی مدت دارد به ویژه در زمان مناسب به سرعت بیماری را محدود می کند. اگر بیماری در ۱۰ روز اول تشخیص داده نشود این شیوه درمانی جوابگو نخواهد بود                       .

  تشخیص بیماری دشوار است

تشخیص این بیماری به علت شباهت با سرماخوردگی و گلو درد عادی دشوار است. از هر ۶ باری که کودک  مبتلا به گلو درد می شود، ممکن است یکی از آن ها عفونی و دیگر موارد ویروسی باشد. نکته این جاست که همان یک مورد باید به درستی تشخیص داده شود. نمونه برداری از حلق و رویت میکروب در نمونه آزمایشگاهی اولین قدم برای تشخیص آنژین چرکی است. اما از آن جا که این کار به شکل معمول در کشورهای در حال توسعه انجام نمی شود متأسفانه در بسیاری از مواقع برای آنژین ویروسی، آنتی بیوتیک تجویز می شود که اشتباه بسیار رایجی است. از طرفی این آنتی بیوتیک ها بیشتر ناقص مصرف می شود و کمکی به سلامت بیمار نمی کند.به این ترتیب تشخیص بیماری اولویت اساسی دارد و پزشک باید آنژین میکروبی را از ویروسی تشخیص دهد. در صورت تشخیص پنی سیلین 1.200 یا پنادر یا پنی سیلین G به مدت ۱۰ روز تجویز می شود.نکته این جاست که گلو درد میکروبی و ویروسی در کودکان بسیار شبیه هم است و گفته می شود که از ۶ بار که کودک سرما می خورد، یک بار آن گلو درد چرکی است زیرا عفونت های ویروسی در دوران ما بسیار شایع تر از عفونت های میکروبی است. بنابراین تجویز مکرر پنی سیلین برای کودکی که چندین بار دچار گلو درد شده است بدون این که از آنژین میکروبی کودک مطمئن شده باشیم، از نظر علمی کار درستی نیست.


  شایع ترین علایم تب روماتیسمی

این فوق تخصص روماتیسم با اشاره به این که تب یکی از شایع ترین علایم بیماری محسوب می شود، تصریح کرد: مشکلات مفصلی ناشی از ابتلا به بیماری هم به صورت «آرتریت مهاجر» خود را نشان می دهد. به این معنا که یکی از مفاصل کودک طی چند روز دردناک می شود و خود به خود بهبود پیدا می کند و مفصل دیگری درگیر می شود. بیماری بیشتر مفاصل بزرگ مثل زانو، آرنج، مچ دست و مچ پا را درگیر می کند. گرفتاری انگشتان دست ها یا مفصل ران در تب روماتیسمی شایع نیست. مفصل کودک درد زیادی دارد، ممکن است کودک نتواند به درستی راه برود، بنشیند، بلند شود. همان طور که گفتیم بیماری در سنین ۵ تا ۱۵ سال شیوع بیشتری دارد و هر چه سن ابتلا پایین تر باشد، احتمال گرفتاری دریچه قلب بیشتر می شود. طبق آمارها در دو سوم موارد دریچه های قلب درگیر می شود و در این موارد فرد تا آخر عمر با مشکل روبه روست. به عبارت دیگر پس از مفاصل، قلب از جمله اعضایی است که تحت تأثیر بیماری تب روماتیسمی قرار می گیرد.

درگیری عضله قلب:

قسمتی از میکروب شباهت ساختاری زیادی با اجزای سلول های عضلانی قلب دارد و پادتنی که بدن ساخته به اشتباه علیه سلول های قلبی وارد عمل می شود و به این ترتیب دریچه های قلب و سپس لایه میانی و خارجی وداخلی قلب ملتهب می شود. در این حالت دریچه های قلب ممکن است نارسا، گشاد یا تنگ شود. در بیشتر موارد دریچه میترال و آئورت درگیر می شود. درگیری مفصل در کودکان معمولا یک تا ۳هفته پس از آنژین میکروبی شروع می شود و عارضه التهاب قلب با تاخیر بیشتری همراه است. بنابراین پس از تشخیص تب روماتیسمی، قلب کودک باید مدام تحت نظر باشد و در صورت لزوم رادیوگرافی و اکوگرافی انجام شود تا پزشک مطمئن شود که عارضه، قلب کودک را درگیر نکرده است. در مواردی کودک تا آخر عمر از عارضه ناشی از بیماری رنج می برد و به تعویض دریچه قلب یا ترمیم دریچه قلب نیاز پیدا می کند، از این رو گفته می شود که این بیماری «مفصل را می  لیسد اما قلب را گاز می گیرد» یعنی عارضه جدی مفصلی برای فرد به همراه ندارد، اما عارضه درازمدتی برای قلب فرد به جا می 'گذارد.                              

   درمان تب روماتیسمی

اگر پس از تشخیص عارضه با اکوگرافی مطمئن شدیم که عضله قلب درگیر نشده است، درمان را با آسپرین آغاز می کنیم. تجویز ۱۰۰میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن برای درمان اصل است و به سرعت درد مفاصل را بهبود می بخشد با این درمان ۸۰ تا ۹۰درصد مشکل بیمار حل می شود. درمان ها پس از ۲ یا ۳هفته قطع می  شود اما معاینه قلب باید ادامه داشته باشد تا مطمئن شویم که مشکل حل شده است. همزمان باید پنی سیلین بنزاتین برای افرادی که بالای ۲۷کیلوگرم وزن دارند، تجویز شود. اگر فرد زیر ۲۷کیلوگرم باشد ۶۰۰هزار واحد پنی سیلین یک نوبت تزریق می شود تا دچار عوارض بیماری نشود.

اگر عضله قلب درگیر شده باشد اما شدید نباشد، در مراحل اولیه تجویز آسپرین کافی است اما اگر عارضه قلبی جدی و شدید باشد به تجویز کورتیکو استروئیدها اقدام می کنیم تا التهاب دریچه های قلب کم شود. نکته این جاست که فردی که سابقه حمله تب روماتیسمی دارد اگر دوباره آنژین میکروبی بگیرد بیش از دیگران در معرض بیماری قرار دارد زیرا زمینه های ژنتیکی در بروز بیماری به اثبات رسیده است. اگر عضله قلب به طورجدی درگیر بیماری شده باشد برای جلوگیری از عود از آنتی بیوتیک استفاده می شود.کسی که تب روماتیسمی گرفته است طبق تجویز پزشک ماهیانه باید یک پنی سیلین بنزاتین تزریق کند و تا ۲۱سالگی این کار را ادامه دهد تا از درگیر شدن قلب پیشگیری شود. اگر عضله قلب به طور جدی درگیر شده باشد تا ۴۰سالگی تزریق پنی سیلین ادامه پیدا می کند. برای مبتلایانی که حساسیت واقعی به پنی سیلین دارند آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز می شود تا از عود بیماری جلوگیری شود.

  تست تشخیصی ASO

برای تشخیص تب روماتیسمی، تست تشخیصی وجود دارد که از طریق آن آنتی بادی ASO که بدن به هنگام ابتلا به بیماری تولید کرده است شناسایی می شود. اگر تیتر ASO در یک دوره از کم به زیاد تغییر کرد، به ابتلای فرد به تب روماتیسمی مشکوک می شویم.البته فقط در ۸۰درصد مبتلایان ASO بالا می رود و در ۲۰درصد دیگر پزشک باید با ASO طبیعی با توجه به علایم دیگر، بیماری را تشخیص دهد. در این موارد با کنار هم گذاشتن علایم و ردکردن دیگر بیماری های روماتیسمی، تشخیص تب روماتیسمی قطعی می شود. از طرفی سیر مشکلات مفصلی در تب روماتیسمی فقط چند هفته است و بیش از ۶هفته حتی بدون درمان طول نمی کشد. گاهی تیتر ASO بیمار بالاست و درد مفصلی دارد و حتی بدون درمان به تب روماتیسمی مبتلا نشده است.


طبق آمارها فقط ۳درصد گلودردهای چرکی به تب روماتیسمی منجر می شود. آمار بیماری در حد ۳درصد است و نمی توان گفت شیوع زیادی دارد اما نکته این جاست که اگر به موقع تشخیص داده نشود، کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و هزینه زیادی به سیستم بهداشتی تحمیل می کند، تشخیص به موقع تب روماتیسمی باعث می شود تا ۹۰درصد از عوارض قلبی بیماری پیشگیری کنیم و فرد زندگی عادی داشته باشد.

انتهای پیام/س.غ

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 1500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 1500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اطلاعیه ها و بخشنامه ها

 • 1
 • 2
قبل بعدي

اطلاعیه

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا

آزمون اقدامات محیطی ،در ک…

04-05-1394 | بازدید :2047

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله ا... ادامه مطلب

اطلاعیه

اموزش پذیرش دانش اموز در هنرستان کاردانش بهیاری

اموزش پذیرش دانش اموز در …

02-04-1394 | بازدید :3059

اموزش پذیرش دانش آموز در هنرستان کاردانش بهیاری ادامه مطلب

اطلاعیه

انتخابات نظام پرستاری

انتخابات نظام پرستاری

24-03-1394 | بازدید :2681

انتخابات نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

 "آگهی استخدام 89 روزه."

"آگهی استخدام 89 ر…

20-03-1394 | بازدید :3514

  آگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

اطلاعیه

اسامی کاندیدای نظام پرستا…

18-03-1394 | بازدید :2299

اسامی کاندیدای نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام پیمانی

18-03-1394 | بازدید :2604

آگهی استخدام پیمانی ادامه مطلب

اطلاعیه

آزمون غیرحضوری دستورالعمل…

26-09-1393 | بازدید :2871

آزمون غیرحضوری دستورالعمل مدیریت اجرایی پسماندهای ... ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام قراردادی 89 …

06-09-1393 | بازدید :2772

دانلود اگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

تماس با ما

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، جهت تماس با شبکه بهداشت می توانید با موارد زير در ارتباط باشيد .

 • ايران -بوشهر - برازجان
 • 3896 771 917 98
 • mailto:abbaspourasghar@yahoo.com
ورود

ورود به حساب کاربر

نام کاربری
رمز عبور *
بخاطر سپاری رمز عبور
مجوز استفاده از قالب عمومی خلیج فارس براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید