منو

Loading
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.hospital1kh-is-157.jpglink
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.shabakh1kh-is-157.jpglink

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

ادامه مطلب ...

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستانشعار سال 1394

ادامه مطلب ...

«
»
 1. 0
 2. 1

ده روش جراحی کم سابقه در دشتستان

 • نوشته شده توسط بنافی
 • زیر مجموعه: اخبار
 • دسته: جدبد
 • بازدید: 5254

ده روش جراحی کم سابقه در دشتستان که طی دو سال  گذشته توسط دکتر  سید حبیب اله دشتی(متخصص جراح عمومی) در بیمارستان 17 شهریور برازجان انجام گرفته به شرح ذیل می باشد. که ضمن قدردانی از  تلاشهای ارزنده ایشان امیدواریم در آینده نیز این شهرستان از تجربیات  و تخصص وی بهره مند باشد.

  1- جراحی سرطان

 جراحی  سرطان به ویژه  سرطانهای گوارشی دارای دو ویژگی  مهم است :

اول : برداشتن کامل  توده سرطانی با حاشیه مطمئن از نظر سلامت  بافت که حذف بخش بزرگی از بافت ( لوله گوارش) را موجب می شود .

دوم : بازسازی مجدد بافت به طوری که عملکرد آن حفظ شود. طی 2 سال گذشته چندین  مورد  جراحی موفق سرطان شامل سرطانهای گوارشی مری ، معده و رکتوم، پستان و تیروئید انجام شده  که 2 مورد از آنها معرفی می شودند .

 1. بیمار آقای 71 ساله که با بلع دردناک مراجعه نمود پس از آندوسکوپی  سرطان مری انتهایی وی تشخیص داده شد  و تحت  عمل جراحی  برداشتن  مری و جایگزینی معده قرار گرفت. این جراحی  بدلیل نزدیکی مری به اعضاء حیاتی  مانند قلب و ریه و پیچیدگی  تکنیک در مراکز  مجهز با کادر مجرب  انجام می شود. بیمار با حال عمومی خوب و  توانایی  غذاخوردن  جهت ادامه درمان  شیمی درمانی  مرخص شد .

2- بیمار آقای 81 ساله ای که بدلیل  توده پیش بدخیم در ناحیه راست روده  دچار انسداد  دفع و بیرون زدگی روده شده بود تحت عمل جراحی برداشتن انتهای راست روده  قرار گرفت و مجدداً روده بزرگ به قسمت بالای مقعد ترمیم شد. تا چندی پیش پس از برداشتن  راست روده قسمت فوقانی روده بزرگ  برای دفع از جدار شکم بیرون قرار داد می شد (کولوستومی ) اما با استفاده از تجهیزات  ترمیمی  استاپلر و تکنیک مناسب قسمت فوقانی و تحتانی محل برداشت راست روده  مجداً به هم  پیوند شد. این جراحی بدلیل تنگی فضای لگن و نزدیکی سایرارگانها مانند مثانه و شبکه عروقی عصبی و لزوم  برداشت  کامل عروق متصل به روده (مزورکتوم) نیاز به مهارت دارد .

2 -راه اندازی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی نوعی روش جراحی برای دیدن حفره شکم می باشد که می تواند  تشخیصی و یا درمانی باشد این روش جراحی با ایجاد چند  برش محدود ( قطر کمتر از یک سانت) در جدار شکم  و وارد کردن لوله های دستگاه لاپاراسکوپی(درون بین) بدرون شکم که نوک یکی از آنها دوربین قرار دارد انجام می شود .

برتری های این روش نسبت به روش جراحی  باز کاهش زمان  بستری بیماران ،کاهش درد و کوچکی  برش و جوشگاه  عمل می باشد.

عمل های  شایع که به این  روش در دنیا  انجام  می شود  کله سیستکتومی  ( برداشتن کیسه صفرا ) و آپاندکتومی
( برداشتن  آپاندیس ) می باشد

بدنبال  پی گیریهای دکتر دشتی و یاری معاونت  درمان دانشگاه  بوشهر و ریاست شبکه بهداشت دشتستان و همکاری  پرسنل  اتاق عمل   بیمارستان 17 شهریور برازجان  بویژه  آقای محمد شفیع قاید ، جراحی لاپاراسکوپی از اسفندماه سال 1389 در  برازجان راه اندازی شد .

در حال حاضر  بیشترین تعداد  جراحی لاپاراسکوپی در استان بوشهر در  بیمارستان 17 شهریور برازجان  صورت  می گیرد در پایان سال 1390 بیش از 250 مورد جراحی  لاپاراسکوپی آپاندکتومی و کله سیستکتومی در این بیمارستان  انجام  شده است .

      

3-جراحی  توراکس(قفسه سینه)

ارگانهای  حیاتی درون  قفسه سینه مانند قلب و عروق  بزرگ، ریه ها و مری بوسیله  دنده ها محافظت می شوند وجود  ارگانهاتی حیاتی  در کنار هم و سختی دسترسی به آنها بدلیل وجود  دنده ها جراحی توراکس را مشکل می کند. 2 مورد جراحی اورژانس و الکتیو توراکس که سال گذشته  در  بیمارستان 17 شهریور برازجان  انجام شده است  در ادامه معرفی می شود .

1-بیمار آقای 32 ساله ای است که بدلیل ترومای نافذ چاقو که وارد  حفره توراکس وی شده بود با تنگی نفس شدید و افت فشار خون مراجعه نمود لوله سینه ای  جهت کنترل تنگی نفس برای وی قرارداد شد به سرعت به اتاق عمل  منتقل شد و پس از بازکردن قفسه سینه خونریزی عروق جدار توراکس کنترل  شد و آسیب ریه و دیافراگم ترمیم شد.  بیمار یک هفته بعد از بیمارستان مرخص شد.

 2-بیمار آقای 28 ساله مبتلا به کیست هیداتید در ریه و کبد  است که با تنگی نفس و سرفه مراجعه کرده بود. بیماری کیست هیداتید که بدلیل  استفاده ا ز سبزیجات  آلوده به مدفوع  سگ ایجاد می شود به صورت شایع در کبد و با شیوع کمتر در ریه ایجاد  می شود.

نکته مهم در جراحی کیست هیداتید ریه خارج کردن آن بدون  پاره شدن  می باشد زیرا پاره شدن کیست موجب  عود بیمار در آینده خواهد شد.

کیست هیداتید این بیمار  که در عکس قفسه سینه  در سمت چپ قابل  مشاهده است با جراحی توراکوتومی بدون پاره شدن خارج شد. چند ماه بعد بیمار تحت عمل  جراحی  برای خارج کردن کیست کبدی  نیز  قرار گرفت .

  

4-ترمیم  آسیب های طحال

طحال  عضوی از دستگاه رتیکولواند و تلیال است که در یک چهارم فوقانی چپ شکم  قرارداد. وظیفه  طحال  برداشتن گلبولهای  قرمز، باکتری ها و ساخت  پادتن می باشد .

روش سنتی درمان  آسیب های بلانت و نافذ طحال برداشتن آن بوده است اما می توان در بیمارانی  که پارگی به عروق ناف طحال گسترش نیافته است و آسیب همزمان  اعضاء  دیگر داخل شکم وجود ندارد  به جای برداشتن طحال اقدام  به ترمیم  آن نمود . ترمیم طحال بدلیل شکنندگی  بافت آن دشوار است  و لازمست خونریزهای  محل پارگی  به صورت  کامل کنترل شود .

طی 2 سال  گذشته بیش از 20 بیمار که بدنبال  تصادف، سقوط از ارتفاع یا چاقو خوردگی دچار  پارگی طحال  شده بودند در  بیمارستان 17 شهریور برازجان  تحت عمل جراحی  ترمیم  طحال قرار گرفتند  که نتایج رضایت بخشی داشته است .

5-درمان  گروهی آسیب های  متعدد لگن، شانه و ستون  مهره ها

 الویت بندی  درمانی و هماهنگی  گروهی دو عامل مهم  موفقیت دردرمان بیماران  آسیب های  متعدد که معمولا"  بدنبال  تصادف ها رخ می دهد  می باشد .

خرداد  ماه 1390 خانم  45 ساله ای بدنبال تصادف  با افت فشار خون بدلیل خونریزی فضای پشت صفاقی به اورژانس  بیمارستان برازجان منتقل شد پس از انجام  اقدامات  احیاء  اولیه ، بررسی های تشخیصی انجام شد.  آسیب های بیمار  عبارت بود از  شکستگی ناپایدار  لگن ، شکستگی  فرورفته مهره کمر  ، پارگی  خارج صفاقی مثانه و خونریزی خارج  صفاقی . پس از دریافت مایع و خون  بدلیل بهبود  نیافتن وضعیت فشارخون بیمار ، وی  برای ثابت کردن  شکستگی  استخوان  لگن و ایجاد  فشار بر روی  فضای خارج  صفاقی  جهت کنترل خونریزی به اتاق  عمل  منتقل شد . این  کار توسط جراح ارتوپد  دکتر جهانسوز و جراح عمومی دکتر  دشتی به صورت  همزمان  انجام شد که موجب  نجات  بیمار از خونریزی مداوم شد. روز بعد جهت  درمان  آسیب مهره و فشار روی نخاع بیمار تحت  عمل  جراحی ثابت کردن مهره ها توسط  جراح  مغز و اعصاب  دکتر ریاضی قرار گرفت نتیجه این کار  گروهی  نجات بیمار از مرگ، علیرغم  شدت آسیب ها بود.

  

6-فیستول عروقی

درمان استاندارد نارسایی مزمن کلیه، پیوند کلیه می باشد و از  آنجایی که این امکان  برای تمام  بیماران  کلیوی فراهم  نیست درمان جایگزین آن دیالیز بیماران چند بار در هفته می باشد.

دیالیز با اتصال به جریان خون بیمار و چرخش خون در دستگاه و عبور از فیلتر  صورت می گیرد  برای  این  کار لازم  است وریدهای سطحی به شریانهای عمقی  که جریان  خون  پرفشارتری دارند آناستوموز شوند .

فیستول عروقی شریان به ورید در ناحیه آرنج  و یا مچ دست قابل انجام است که محل ارجح آن در ناحیه مچ است چرا که  عوارض  پس از جراحی مانند کم خونی  اندام  یا تورم در آن کمتر است. جراحی در ناحیه مچ بدلیل ظریف بودن عروق آن دشوار است. رسوب چربی درجدار  عروق بیماران کلیوی آن را دشوارتر می کند. درسال گذشته حدود 30 نفر از بیماران  نارسایی کلیوی  مزمن  تحت عمل  جراحی  قرار دادن  فستول شریانی وریدی و بدنبال  آن  دیالیز منظم  قرار گرفتند.

7-کلانژیوگرافی  حین لاپاراسکوپی

درمان سنگ کیسه صفرای علامتدار، برداشتن کیسه صفرا است در مواردی که احتمال وجود  سنگ در مجاری صفراوی هم وجود  دارد لازمست بررسی مجاری  صفراوی  بوسیله آندوسکوپی قبل یا بعد از عمل انجام شود یا بوسیله کلانژیوگرافی حین  عمل صورت گیرد .

در تیرماه 91 برای  اولین بار در استان بوشهر  بررسی مجاری صفراوی حین عمل جراحی  کله سیستکتومی  به صورت لاپاراسکوپی برای 2 بیمار  مبتلا به التهاب کیسه صفرا انجام شد که آزمایش های آنها بیانگر سنگ در مجاری صفراوی بود. کلانژیوگرافی لاپاراسکوپی که با امکانات  ابتدایی انجام شد مانع تبدیل جراحی بسته به باز شد و  نیاز به اندوسکوپی بعد از عمل را نیز  مرتفع کرد .

کلانژیوگرافی تزریق ماده حاجب در مجاری صفراوی و بررسی آن با گرافی رادیولوژی می باشد.

 

 8-لاپاراسکوپی نازایی و زنان

تعداد زیادی جراحی زنان و نازایی  مانند  لاپاراسکوپی  تشخیصی، برداشتن کیست های تخمدان  و آزاد کردن چسبندگی های لوله های رحمی که قبلاً به صورت باز انجام می شد با کمک متخصصان زنان و زایمان از سال گذشته تاکنون به صورت لاپاراسکوپی در بیمارستان 17 شهریور برازجان  و مهر برازجان  انجام شده است

 9-پرولاپس رکتوم

بیرون زدگی راست روده از مقعد بیش از همه در زنان مسن رخ می دهد درمان موثر  آن بالاکشیدن راست روده از طریق جراحی شکم است که نیاز به جدا کردن  راست روده از سایر ارگانهای  لگن مانند رحم و مثانه و شبکه عروقی عصبی پشت آن دارد.

2 بیمار مبتلا به پرولاپس رکتوم به صورت موفق تحت عمل  جراحی  رکتوپکسی در سال 90 قرار گرفته اند .

 10 – جراحی بیمایهای  نادر آپاندیس

در سال  گذشته  2 بیماری  نادر  آپاندیس در بیمارستان 17 شهریور برازجان گزارش شد

 •  بیمار اول خانم 45 ساله ای بود که با علائم التهاب آپاندیس مراجعه نمود اما در بررسیهای تصویر برداری اولیه تومور آپاندیس تشخیص داده شد که تحت عمل جراحی برداشتن توده آپاندیس قرار گرفت و پس از بررسی آزمایشگاهی تومور خوش خیم تشخیص داده شد و نیاز به درمان دیگری پیدا نکرد.

  

 • مورد نادر دیگر بیمار آقای 25 ساله ای بود که درد در ناحیه چپ و پائین شکم از یک هفته قبل مراجعه کرد که پس از بررسی تصویر برداری مشخص شد که محل قرار گرفتن معمول تمامی اعضاء بیمار مثل قلب،طحال و آپاندیس از چپ به راست و به عکس تغییر یافته است این بیمار نیز تحت عمل جراحی برداشتن آپاندیس قرار گرفت و با حال عمومی خوب مرخص شد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 1500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 1500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اطلاعیه ها و بخشنامه ها

 • 1
 • 2
قبل بعدي

اطلاعیه

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا

آزمون اقدامات محیطی ،در ک…

04-05-1394 | بازدید :2115

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله ا... ادامه مطلب

اطلاعیه

اموزش پذیرش دانش اموز در هنرستان کاردانش بهیاری

اموزش پذیرش دانش اموز در …

02-04-1394 | بازدید :3119

اموزش پذیرش دانش آموز در هنرستان کاردانش بهیاری ادامه مطلب

اطلاعیه

انتخابات نظام پرستاری

انتخابات نظام پرستاری

24-03-1394 | بازدید :2726

انتخابات نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

 "آگهی استخدام 89 روزه."

"آگهی استخدام 89 ر…

20-03-1394 | بازدید :3604

  آگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

اطلاعیه

اسامی کاندیدای نظام پرستا…

18-03-1394 | بازدید :2346

اسامی کاندیدای نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام پیمانی

18-03-1394 | بازدید :2652

آگهی استخدام پیمانی ادامه مطلب

اطلاعیه

آزمون غیرحضوری دستورالعمل…

26-09-1393 | بازدید :2927

آزمون غیرحضوری دستورالعمل مدیریت اجرایی پسماندهای ... ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام قراردادی 89 …

06-09-1393 | بازدید :2840

دانلود اگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

تماس با ما

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، جهت تماس با شبکه بهداشت می توانید با موارد زير در ارتباط باشيد .

 • ايران -بوشهر - برازجان
 • 3896 771 917 98
 • mailto:abbaspourasghar@yahoo.com
ورود

ورود به حساب کاربر

نام کاربری
رمز عبور *
بخاطر سپاری رمز عبور
مجوز استفاده از قالب عمومی خلیج فارس براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید