منو

Loading
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.hospital1kh-is-157.jpglink
http://www.tooz.ir/modules/mod_image_show_kh4/cache/stories.MomentNews.shabakh1kh-is-157.jpglink

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

بیمارستان شهید گنجی شهرستان دشتستان

ادامه مطلب ...

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستانشعار سال 1394

ادامه مطلب ...

«
»
 1. 0
 2. 1

بمناسب روز ملی بهداشت محیط

 • نوشته شده توسط بنافی
 • زیر مجموعه: اخبار
 • دسته: جدبد
 • بازدید: 4734

11 اسفند روز ملی بهداشت محیط گرامی باد

 فراهم نمودن شرایط زندگی سالم از طریق برخورداري از محيط سالم و ارائه عادلانه خدمات سلامت از رسالت‌هاي اصلي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است.عوامل محيطي در سطح دنيا مسئول درصد قابل توجهي از عوارض سوئي همچون انواع بيماري‌هاي عفوني ،بعضي از بيماري‌هاي غير واگير همچون سرطان‌ها و بيماري‌هاي قلبي عروقي و تنفسي مي‌باشد. بهداشت محيط با شناسايي و كنترل عواملي از محيط كه بر سلامت تاثيرگذار است، مسئوليت خطيري را با توجه به گسترش روز افزون و تنوع آلاينده‌هاي محيطي در اجراي رسالت خود عهده ‌دار است.

 

نظارت بر كيفيت آب آشاميدني، بهسازي محيط، بهداشت مواد غذايي و اماكن عمومي، دفع صحيح پسماند ،فضولات حيواني و فاضلاب، مبارزه با ناقلين و كنترل سموم، بهداشت پرتوها ،كنترل آلودگي هوا ،بهداشت محيط بيمارستان‌ها و مراكز بهداشتي درماني، بهداشت مدارس، اقدامات بهداشت محيط در شرايط اضطرار و بحران ‌ها، روز آمد نمودن و اجراي دقيق ضوابط و مقررات مربوط گوشه‌اي از فعاليت‌ هاي بهداشت محيط درجهت حفاظت و ارتقاء سلامت آحاد جامعه مي‌باشد

 

سازمان جهانی بهداشت (WHO) سلامتی را حالت کامل رفاه جسمی ،روحی و اجتماعی و نه فقط عدم بیماری یا ناتوانی تعریف کرده است، لذا بهداشت محیط همه عوامل محیطی موثر بر سلامتی انسان و هر بیماری با اتیولوژی محیطی را در برمی گیرد ،بنابراین شامل علوم پزشکی، بهداشت و حتی مسائل ژنتیکی نیز می شود زیرا که بسیاری از عوامل محیطی باعث جهش ژن ها شده و بعضی شرایط را برای انتقال بیماریهای ژنتیکی فراهم می آورند . بهداشت محیط بر عوامل بیماری زا و بیماری های ناشی از آنها در سطح جامعه اشاره می نماید، به عبارت دیگر در بهداشت محیط، جامعه جایگزین فرد بیمار شده و مورد مطالعه قرار می گیرد و اخیرا ًعوامل محیطی ناشی از فعالیت های انسانی که منجر به فشارهای روحی می شوند از قبیل سرو صدا ،ازدحام و شلوغی که مسائل مربوط به آنها زمانی از وظایف روانپزشکان و مهندسین شهرسازی بود در مباحث بهداشت محیط وارد شده   است.

 

● آشنایی با برخی وظایف بهداشت محیط

 

هیأت محترم وزیران در جلسه مورخ ۲۴/۴/۱۳۷۱ بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای بند ۲ ماده یک قانون تشکیلات و وظایف بهداشت، آئین نامه بهداشت محیط را تصویب نمود.

 

▪ تعریف بهداشت محیط :

 

بهداشت محیط عبارتست از کنترل عواملی از محیط زندگی که به گونه ای روی سلامت جسمی، روانی و اجتماعی انسان تأثیر می گذارند.

 

۱) کنترل بهداشت آب آشامیدنی:

 

بهداشت محیط به منظور حفظ سلامت و بهداشت مردم مکلف است کیفیت آب آشامیدنی عمومی را از نقطه آب گیری تا مصرف از نظر بهداشت تحت نظارت مستمر قرار دهد و سازمانها ،موسسات دولتی و خصوصی تامین کننده آب آشامیدنی عمومی موظف به رعایت همه ضوابط ومعیارهای بهداشتی اعلام شده از طرف وزارت بهداشت بوده و باید همه اطلاعات لازم برای بررسی مورد یا موارد و تسهیلات بازدید از تأسیسات را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند.

 

۲) کنترل بهداشتی اماکن عمومی:

 

بازدید و بررسی وضعیت بهداشتی اماکن عمومی شامل اماکن متبرکه و زیارت گاه ها ،زائر سراها ،هتلها، مسافرخانه ها،آسایشگاه های سالمندان،آزمایشگاه ها، حمام ها، حمامهای سونا،استخرهای شنا، سینماها ،پارکها،مراکز تفریحات سالم، باشگاه های ورزشی،ترمینالهای باربری،ترمینالهای مسافربری،توالتهای عمومی، گورستانها و ....

 

۳) کنترل بهداشتی مراکز تهیه و توزیع، نگهداری و فروش مواد خوردنی،آشامدنی و بهداشتی: این کنترل شامل کارخانه ها،کارگاهها ،سردخانه ها،اماکن و واحدهایی که به گونه ای نسبت به تهیه و توزیع ،نگهداری و فروش مواد خوردنی،آشامیدنی و آرایشی اقدام می نمایند،می باشد.

 

۴) کنترل مراکز بهداشتی درمانی :

 

این کنترل شامل بیمارستانها،درمانگاه ها، مطبها ،آزمایشگاه های تشخیص طبی، بخش های تزریقات وپانسمان،طب هسته ای ،فیزیوتراپی ها ،رادیولوژی ها، مراکزکاربرد پرتوهای یونساز در پزشکی و  ... می باشد.

 

۵) کنترل مراکز آموزشی و تربیتی :

 

این مراکز شامل مدارس، آموزشگاه های تحصیلی، حوزه های علمیه ،دانشکده ها ،پرورشگاه ها ،مراکز تربیتی ،شبانه روزی ها ،ندامتگاه ها ،مهدکودک ها ،آمادگی ها، خوابگاه های مراکز آموزشی و ... می باشد.

 

۶) بررسی های لازم در مورد تأثیرات هوای استنشاقی و سایر موارد موثر بر انسان و ارائه توصیه های ضروری به مراجع زیر بط جهت اقدام.

 

۷) نظارت بر امر مبارزه با بندپایان، جوندگان و حیوانات ناقل بیمارها:(مراجع ذیر بط ملزم به رعایت دستورالعمل های بهداشت محیطی می باشند) بمنظور جلوگیری از آلودگی محیط به سموم و مواد شیمیائی روش های مبارزه از طریق بهسازی محیط ارجح می باشد.

 

۸) ارائه دستورالعمل ها و توصیه های بهداشتی لازم به شهرداری ها در تنظیم روشهای جمع آوری، حمل و نقل و دفع زباله شهر و سایر خدمات شهری

۹) بهداشت محیط در روستاها از طریق خانه های بهداشت ضمن آموزش مردم و جلب همکاری بین بخشی در زمینه مسائل بهداشت محیطی از قبیل جمع آوری، حمل و دفع زباله ،دفع بهداشتی مدفوع،کودحیوانی، بهسازی معابر و جداسازی محل نگهداری دام و طیور از محل سکونت نظارت و پیگیری لازم را داشته و در جهت بهسازی منابع و کنترل کیفی آب آشامیدنی، جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب ها،کنترل اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع و فروش مواد غذایی اقدام می نماید

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 1500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 1500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اطلاعیه ها و بخشنامه ها

 • 1
 • 2
قبل بعدي

اطلاعیه

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا

آزمون اقدامات محیطی ،در ک…

04-05-1394 | بازدید :2047

آزمون اقدامات محیطی ،در کنترل بیماریهای منتقله ا... ادامه مطلب

اطلاعیه

اموزش پذیرش دانش اموز در هنرستان کاردانش بهیاری

اموزش پذیرش دانش اموز در …

02-04-1394 | بازدید :3059

اموزش پذیرش دانش آموز در هنرستان کاردانش بهیاری ادامه مطلب

اطلاعیه

انتخابات نظام پرستاری

انتخابات نظام پرستاری

24-03-1394 | بازدید :2681

انتخابات نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

 "آگهی استخدام 89 روزه."

"آگهی استخدام 89 ر…

20-03-1394 | بازدید :3514

  آگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

اطلاعیه

اسامی کاندیدای نظام پرستا…

18-03-1394 | بازدید :2299

اسامی کاندیدای نظام پرستاری ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام پیمانی

18-03-1394 | بازدید :2604

آگهی استخدام پیمانی ادامه مطلب

اطلاعیه

آزمون غیرحضوری دستورالعمل…

26-09-1393 | بازدید :2871

آزمون غیرحضوری دستورالعمل مدیریت اجرایی پسماندهای ... ادامه مطلب

اطلاعیه

آگهی استخدام قراردادی 89 …

06-09-1393 | بازدید :2772

دانلود اگهی استخدام قراردادی 89 روزه ادامه مطلب

تماس با ما

شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، جهت تماس با شبکه بهداشت می توانید با موارد زير در ارتباط باشيد .

 • ايران -بوشهر - برازجان
 • 3896 771 917 98
 • mailto:abbaspourasghar@yahoo.com
ورود

ورود به حساب کاربر

نام کاربری
رمز عبور *
بخاطر سپاری رمز عبور
مجوز استفاده از قالب عمومی خلیج فارس براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید